TOP lavinamieji žaislai kūdikiams iki 3 mėnesių

29 Spa, 2020 Root Peržiūrėta: 6403
Autorė: Edita Kalašnikovienė, ergoterapeutė, masažuotoja, @benefitsoftherapy kūrėja.


Susilaukus kūdikio, ypatingai pirmojo, mums, tėveliams, dažniausiai kyla be galo daug klausimų. Viskas tampa nauja ir dar nepatirta. Labai lengvai gali pasimesti visame informacijos sraute ir būna iš ties sunku atsirinkti tinkamą informaciją: ko reikia tik ką gimusiam kūdikiui, į ką svarbu atkreipti dėmesį, kokie raidos ir priežiūros ypatumai, kaip ir nuo kada pradėti lavinti kūdikį.

Šiandien noriu pakalbėti apie kūdikių lavinimą iki 3 mėnesių. Pakalbėti apie tai kas svarbu šiame laikotarpyje ir pateikti TOP lavinamųjų žaislų sąrašą, su kuriais lavinsite savo mažylio pojūčius: regą, klausą bei lytėjimą.

Pirmąjį mėnesį kūdikis didžiąją dalį laiko praleidžia miegodamas arba snausdamas. Jis pats dar labai gležnutis, todėl patį pirmąjį mėnesį svarbiausia gauti ypatingai daug meilės ir šilumos iš savo tėvelių. Tačiau tai taip pat puikus metas pradėti lavinti savo mažylį, padėti jam pažindintis su jį supančia aplinka. Kadangi net iki 2 metų kūdikių susipažinimas su aplinka yra sensomotorinis, todėl labai svarbu didelį dėmesį skirti pojūčių lavinimui.


REGĖJIMO POJŪTIS

Naujagimio rega yra mažiausiai išsivystęs pojūtis. Aplinką naujagimiai mato labai prastai bei miglotai. Sutelkti žvilgsnį jiems labai sunku, tai padaryti jie gali tik labai trumpą laiką ir tik į maždaug 25 cm atstumu esantį objektą. Todėl tokiu atveju labai praverčia kūdikiui rodomi labai paprasti, kontrastingi objektai.

Tam puikiai tinka kortelės su įvairiais kontrastingais objektais, tokios kaip - Wimmer – Ferguson kelioninės kortelės.

Šiose kortelėse objektai yra skirtingi ir ne tik juodai balti, bet taip pat yra ir raudonos spalvos kortelių. O tai labai naudinga jau tuomet, kai pirmojo mėnesio pabaigoje kūdikis išmoksta sutelkti dėmesį bei tuomet, kai dviejų mėnesių kūdikis pradeda išskirti spalvas. Tad šios kortelės bus naudingos ir įdomios kūdikiui tikrai ne vieną mėnesį.

Na, o einant pasivaikščioti ir norint turėti pakabinamą žaisliuką ant lopšio ar automobilinės kėdutės, tam puikiai tiks Wimmer – Ferguson veiklos žaislas kūdikiui.

Taip pat siekiant lavinti regos pojūčius bei tuo pačiu metu skatinti kūdikį praleisti kuo daugiau laiko ant pilvuko, puikiai tiktų Whoorit vandens kilimėlis.
Jo dėka kūdikis norės gulėti ant pilvuko ir tyrinėti kas gi ten yra viduje, ko pasekoje kūdikis tik stiprės ir vis tvirčiau jausis gulėdamas ant pilvo.


KLAUSOS POJŪTIS

Klausos pojūtis būna išsivystęs dar prieš kūdikiui gimstant. Kūdikis nėštumo metu girdėjęs savo mamos balsą, lengviausiai nurimsta išgirdęs būtent jį. Klausos pojūtį pirmiausiai reikėtų stimuliuoti su mamos, tėčio balsu. Kalbėti švelniai, įvairiomis tonacijomis.

Svarbu turėti barškutį, kuriuo reikėtų žvanginti skirtingose vietose: vienoje kūdikio galvytės pusėje, kitoje kūdikio galvytės pusėje, virš kūdikio galvytės. Taip lavinsite kūdikio klausos pojūtį, mokysite akimis sekti objektą bei padėsite kūdikiui išlaikyti vidurio kūno liniją.

Labai svarbu atkreipti dėmesį, kad barškutis būtu lengvas, lengvai sugriebiamas ir jo skleidžiamas garsas nebūtų per daug stiprus ir erzinantis. Tokiu atveju barškutis bus įdomus ir naudingas ne vieną mėnesį.

Tam puikiai tinka Brain builders barškutis ,,Tarškutis‘‘ arba Brain Builders barškutis ,,Nebeverk, mažyli‘‘. Jie lengvi, lengvai sugriebiami ir skleidžia labai švelnius bei raminančius garsus.LYTĖJIMO POJŪTIS

Lytėjimo pojūtis yra vienas pagrindinių pojūčių. Kūdikiai daugiausiai ir greičiausiai su visu pasauliu susipažįsta būtent šio pojūčio dėka. Todėl labai svarbu šį pojūtį pradėti lavinti kuo ankščiau.

Tai daryti galima naudojant žaislus su įvairiais skirtingais paviršiais, įvairiais atsikišimais, tvirtai prisiūtomis detalėmis, kaip sagos, virvelės. Kūdikiui turi būti duodama liesti kuo įvairiausių paviršių: šiltas, šaltas, švelnus, šiurkštus, pūkuotas, grublėtas ir kt.

Lytėjimo pojūčiams lavinti puikiai tinka:

Wimmer -Ferguson mokomasis kubas:

Wimmer – Ferguson čežantis zebras:


Medžiaginė knygutė Ferma:

Visi šie žaislai padės kūdikiui lavinti savo lytėjimo pojūčius. Kūdikis savo mažais delniukais galės pajusti vis kitokius paviršius, bandys sugriebti atsikišusius mažus objektus, patempti, suspausti tarp pirštukų.

Manau, kad auginat vaikus, labai svarbu suvokti, kad nėra būtinybė pripirkti vaikui nesuskaičiuojamą skaičių žaislų. Svarbu suprasti į ką reiktų atkreipti dėmesį kiekvienu raidos etapu ir taip tinkamai parinkti žaislus, kurie bus naudingi ir tikslingai naudojami ne vieną ir ne du mėnesius. Taip nebus švaistomi pinigai ir kūdikis nebus apkrautas nereikalingais žaislais, kurie jam gali sukelti tik per didelę stimuliaciją.

Tad svarbiausia kokybė, o ne kiekybė!